Çevik Bir'den ilginç Andıç savunması

  • Ana Sayfa
  • Çevik Bir'den ilginç Andıç savunması
Çevik Bir'den ilginç Andıç savunması
28 Şubat soruşturmasında tutuklanan Çevik Bir'e savcılıkta, dönemin en çok tartışılan konularından biri olan "Andıç" soruldu.Abone ol

Gazetecileri PKK'ya yardım etmekle suçlayan 'Andıç' için Çevik Bir şöyle dedi: "Şemdin Sakık verdiği ifadeyi kabul etmedi Biz de Andıç'ı yayınlamadık. Kasıt yoktur, istismar edilmiştir. Ancak bazı gazeteciler Kandil'de röportaj yapıyor, manşet oluyordu."

Çevik Bir'in sorğudaki Andıç savunması Sabah gazetesinde yer aldı. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, o dönemde yakalanan Şemdin Sakık'a ait olduğu ileri sürülen ifad sağlık sektörü seo ede Fazilet Partisi, milletvekilleri, belediye başkanları ve gazetecilerin isimleri, PKK uyuşturucu ve finans ilişkileri gibi konular geçiyordu. Genelkurmay Başkanlığı da bu bilgileri derleyerek bir "Andıç" hazırlamış ancak yayınlamamıştı.

"KASIT YOKTUR İSTİSMAR EDİLMİŞTİR"
Bir'i sorgulayan savcı, 'Andıç'ta ismi geçen Gazeteci Cengiz Çandar'ın babasının, oğluna yönelik "terör örgütü yandaşlığı, alçaklık - hainlik yaftasından dolayı kalp krizi geçirdiğini" savundu. Savcı, 'Andıç'ta ismi geçen diğer gazetecilerin de çalıştıkları işyerlerinden gerekçe gösterilmeksizin çıkartıldıklarını belirtti. Savcı sonra Bir'e, "Bu belge BÇG faaliyeti kapsamında mı hazırlandı?" diye sordu. Belgelerin askeri belgelerle uymadığını belirten Çevik Bir'in şunları söylediği öğrenildi:

"Şemdin Sakık PKK terör örgütünün yöneticisiyken TSK tarafından yakalanınca ifadesi alındı. Bu ifade alelacele Genelkurmay'a gönderildi. Bize 'Andıç' şeklinde, 'Şemdin Sakık yakalandı ve şunları söyledi' diye bir sunum yapıldı. Bu bana ve komutana arz edildi. Şemdin Sakık'ın imzası ifadesinin son sayfasında bulunmuyormuş. Bunun için ifadesini inkar etmiş. Bu durumu öğrenince 'Andıç'ı yayınlamadık. Daha sonra Sakık, 'bunlar ilave edilmiş' demiş. Emekli olduktan sonra bu belgeler bizden habersiz kullanılmış." İfadesinin bu bölümünde Gazeteci Mehmet Ali Birand'ın bir konser arasında bu konuda yaptığı görüşmeyi de aktaran Bir, "Mehmet Ali Birand sonra bu evrakı çok kullandı. 28 Şubat ile ilgisi olduğunu söyledi. Bu olayın BÇG ile hiçbir alakası yoktur, anlattığım gibidir. Kasıt yoktur, istismar edilmiştir. Terör artmıştı, bazı gazeteciler Kandil'e gidip röportaj yapıyor, manşet oluyordu" dedi.Kategori : GÜNCEL