Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

  • Ana Sayfa
  • Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Erdem Başçı başkanlığında toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararlarını açıkladı.Abone olToplantı sonrası yapılan açıklamada, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 5,75'te sabit tutulduğu belirtildi.

Açıklamada, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5, borç verme faiz ora Metin2 pvp nı yüzde 11,5, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11, Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 14,5. olduğu açıklandı.

FONLAMA TUTARI

Yapılan TL likidite öngörüleri çerçevesinde, Para Politikası Kurulu'nun 18 Nisan 2012 tarihli toplantısında alınan karar uyarınca bir sonraki kurul toplantısının yapılacağı 29 Mayıs 2012 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak normal günlerde fonlama tutarının 1 milyar TL ile 6 milyar TL arasında olması kararlaştırıldı. Ayrıca, 2012 yılı Para ve Kur Politikası metninde yer alan likidite yönetimi stratejisi çerçevesinde başlanan bir ay vadeli repo ihaleleri ile ilgili 20 Nisan -31 Mayıs 2012 döneminde açılacak her bir ihale miktarına ilişkin üst sınır ise 5 milyar TL olarak belirlendi.Kategori : EKONOMİ