Geleceğin otosuna Türk imzası

Geleceğin otosuna Türk imzası
Yeni nesil araçlarını 350 kilo hafifletmeyi planlayan Ford, Dow ile anlaşma imzaladı. Geliştirilecek araçlarda kullanılacak kompoziti, Aksa üretecek...Abone ol

Petrol kaynaklarının azalması, metal endüstrisindeki fiyat dalgalanması otomotiv endüstrisinin yöneticilerini inovatif fikirler için düşünmeye zorluyor.

Hemen hemen her otomotiv üreticisi firma, daha az yakıt tüketimi yapan daha çevreci araç üretimi konusuna odaklanırken, tesislerdeki üretim bantlarını da buna göre tasarlıyor. Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden Ford Motor Company de gelecekteki üretimlerini tasarlarken, tasarruf çemberi etrafında planlamasını yapıyor. Ford, bunun en önemli adımını geçtiğ Kuvars kum imiz günlerde gerçekleştirdiği bir ortaklık anlaşmasıyla attı.

EKONOMİK OLACAK

Gelecek nesil araçların daha az yakıt tüketimi yapmanın en önemli yolunun otomobilleri hafifletmek olduğunu söyleyen Ford Motor Company Araştırma ve İnovasyon Birimi Başkan Yardımcısı Paul Mascarenas, "Dow Automotive Systems ile yaptığımız işbirliği ile hammaddesi karbon elyaf olan kompozit malzemeler kullanarak otomobilleri daha ekonomik hale getireceğiz" dedi.

"TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAK"

Dow ile Ford 'un bu işbirliğinde ise Türk şirket Aksa Akrilik büyük önem kazanıyor. Geçen yılın sonunda Aksa ile ortaklığa giden Dow, Ford'un bu planının üstlenicisi olacak. Aksa'nın Yalova'daki tesislerde geliştirilecek kompozit malzemeler, Ford'un yeni nesil araç planının en büyük aktörü olacak. Aksa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, karbon elyaf üretimi konusunda kendilerinin dünyanın en büyük firmalarından biri olduğunu hatırlatarak, "İlk kez bu çaplı bir otomotiv çalışması geliştireceğiz. Dow-Ford ile yapılan çalışma Türkiye'de ilk olacak dedi.

350 KİLO DİYETE SOKACAK

AKSA'nın içinde bulunacağı çalışma ile Ford'un planı karbon elyaf kompozitle donatılmış aracın iç kısmında yer alan bazı parçaların da benzer şekilde üretilmesi hedefleniyor. Bu çalışma ile metal zırhından kurtulacak ortalama 1.200 kiloluk araç, 350 kilo hafifleyecek.

5 YILDA 1 MİLYAR $'LIK YATIRIM

Geçen yılın son günlerinde Aksa ve Dow, karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı ürünlerin üretimi ve dünya çapında pazarlanması konusunda Türk Hükümeti ve şirket yöneticilerinin de katıldığı törenle ortak girişim anlaşması imzalamıştı. Kompozit endüstrisine, geniş ürün yelpazesi ve teknik hizmet çözümleri sunacak, 5 yılda 1 milyar dolar tutarında yatırım hedefleyen ortak girişimin, yaklaşık 1.000 kişilik istihdam yaratması bekleniyor. Aksa'nın Yalova'da tesis edilmiş mevcut karbon elyaf üretim varlıkları üzerinden genişleyecek olan ortak girişim büyük çaplı, entegre üretim kapasitesi sağlayarak ileri karbon elyaf teknolojileri üretecek.Kategori : GÜNCEL