Dalgalar Afrika kıtasına ulaşır mı?

  • Ana Sayfa
  • Dalgalar Afrika kıtasına ulaşır mı?
Dalgalar Afrika kıtasına ulaşır mı?
Endonezya açıklarında meydana gelen 8.7 büyüklüğündeki depremin, büyüklüğünü deprem uzmanı Okan Tüysüz anlattı.Abone ol

Deprem uzmanı Prof. Dr. Okan Tüysüz, Endonezya açıklarında meydana gelen 8.7 büyüklüğündeki depremin, Nagazaki’ye atılan atom bombasının 5 bin katına eşit olduğunu söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Endonezya’nın Ace açıklarında meydana gelen 8.7 büyüklüğündeki depremi NTV’ye değerlendirdi.

20 METRELİK DALGALAR

Aynı bölgede 2004 yılında olan depremi hatırlatan Prof. Dr. Perinçek, “O depremde 5 ila 30 metre yüksekliğinde dalgalar oluşmuştu. Umarız bu deprem, tsunami yaratmaz. Eğer yaratırsa en az 50 bin kişiyi ingilizce seo kaybedebiliriz. 15-20 metrelik dalga oluşabilir” diye konuştu.

Doğan Perinçek, depremin büyüklüğünün 8.9’dan 8.7’e düşürülmesiyle ilgili olarak ise “Ölçümler gözden geçiriliyor. Aynı şey Van depreminde de oldu, ölçüm düzeltildi. Tsunami olursa yıkım, depremden daha büyük yıkım yaratır” dedi.

Tsunaminin yarattığı dalgaların çok hızlı ilerlediğine dikkat çeken Perinçek, şöyle konuştu: “Deprem odağının karaya ne kadar yakın olduğu önemli. Tsunami çok hızlı ilerliyor. Dalgalar 5-10 dakika içinde karaya ulaşabilir. Birinci dalgadan sonraki dalgalar daha büyük olabilir.”

TÜYSÜZ: 5 BİN ATOM BOMBASINA EŞİT
Depremin ardından tsunami oluşmasını beklediklerini belirten Prof. Dr. Okan Tüysüz de “Depremden sonra büyük bir tsunami oluşması kuvvetle muhtemel çünkü verilen derinlik 33 kilometre. Bu yüzeye oldukça yakın. Bu nedenle yüzeyde bir kara parçasının alçalma ya da yükselmesi söz konusu ki burada yükselecektir. Bu yükselmenin de tsunami oluşturmasını ihtimal olarak görüyorum” diye konuştu.

Dalgaların en az 1 saat içinde kıyılara ulaşmasının beklendiğini ifade eden Prof. Dr. Tüysüz, şöyle konuştu:

“1-1.5 saat saat içinde dalgalar Sumatra Adası kıyılarına ulaşmış olacaktır. Dalgaların aynı zamanda 2004’te olduğu gibi Hint kıtasına ve oradan da Afrika’ya kadar ulaşması beklenebilir.

Deprem merkezinin karaya en yakın olduğu yer 430 kilometre. Deprem dalgalarının bu kadar uzun mesafede sönümlenmesini bekleriz. Dolayısıyla karada ciddi bir yıkıma yol açmaması gerekir.”

Depremin 5 bin atom bombasına eşdeğer olduğunu söyleyen Tüysüz, “8.7 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklüğü 8.0’a kadar varan artçı şokların olması beklenir. Hemen de olabilir, daha uzun bir süreçte olma olasılığı da var. Nagazaki’ye atılan atom bombasının 5 bin eşdeğerinde bir deprem" dedi.

Depremin ardından 25 metrelik dalgaların oluşmasını beklediğini ifade eden Tüysüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Depremin en fazla hasar vereceği yer, depremin merkez üssünün hemen üstüdür. Dalgalarının karaya ilk ulaşacağı yer orasıdır. Odaktan biraz uzaklaşmış olmak depremin etkisinden biraz daha az etkilenmek anlamına gelir.

Burada oluşabilecek tsunaminin büyüklüğü ile depremin büyüklüğü kıyaslandığı zaman aşağı yukarı 25 metrelik dalagaların oluşması bekleniyor.”Kategori : DÜNYA