Memur tam 100 gündür bekliyor 

  • Ana Sayfa
  • Memur tam 100 gündür bekliyor 
Memur tam 100 gündür bekliyor 
Kamu çalışanları ve memur emeklileri, 2012 yılına maaş zammı alamadan girdiler ve 100 gündür bu durum devam ediyor. Abone ol

18 ay önce ülkemizde, halk oylaması sonucunda 27 maddeden oluşan ve içinde pek çok farklı konunun olduğu kısmi bir anayasa değişikliği gerçekleştirildi.

Bu süre zarfında onlarca yasa TBMM’de görüşülüp onaylanırken, memurların toplu sözleşme yasası ise ötelendi. Kamu çalışanları ve memur emeklileri, 2012 yılına maaş zammı alamadan girdiler. Bugün, memurların zamsız geçirdiği 100. gün. Cumhuriyet tarihinde ilk kez memur zammı konuşulmadan, maaşlarda artış olmadan aylar geçiyor. Toplu sözleşme yasasının Meclis’de kabul edilmesinin ardından, toplu sözleşme masasına oturulması ve zam oranları nebraska seo nın belli olması, Mayıs ayına yetişmeyecek ve belki de Haziran’a sarkacak olan zamlı maaşlarla çalışanların mağduriyetleri katlanarak artacaktır.

SADECE MEMURLAR DEĞİL

Türk Büro-Sen'den geciken memur zamlarına ilişkin şu açıklama yapıldı:

"Sadece memurlar zamsız maaş almadı. 1 milyon 800 bin memur emeklisi, 60 bin köy korucusu, 300 bin dul ve yetim aylığı alan vatandaş, 280 bin muhtar aynı zamanda yaklaşık 50 bine yakın terör mağduru ve şehit yakını da aynı kadere maruz kaldı. Dar gelirli insanlardan oluşan ve toplumun dörtte birini kapsayan 5 milyon insanın 100 gündür hak ettikleri zammı alamamaları ve önümüzdeki iki-üç ay daha alamayacak olmaları oldukça insafsız ve ibretlik bir tablodur.

Bilindiği gibi vatandaşlar, devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmekte geciktikleri zaman bir cezai müeyyide ile karşı karşıya kalıyorlar. Yani vergisini zamanında ödemezse artı ceza ödemek zorunda. Aynı şekilde elektrik, su, telefon ve banka kredisini de zamanında ödemezse mutlaka cezası ile birlikte ödemek zorundalar. Başbakan’ın her zaman ifade ettiği gibi madem ki “Devlet, Millet için var” o zaman Devlet’te vatandaşına karşı sorumluluklarını yerine getirmediği zaman bedelini ödemelidir.

TEKLİF KOMİK

Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere istinaden yayınlandığı iddia edilen haberlere göre, hükümetin toplu sözleşme masasına yüzde 3 artışı öngörerek oturacağı basında yer almıştır. Doğalgaz, benzin ve elektriğe dünyada benzeri görülmemiş oranlarda zamlar gelirken ve bu zamların devam edileceğini müjdesi (!) Bakanlar tarafından verilirken; memurlara yüzde 3 oranında zam teklifini komik buluyoruz. Memurlar 100 günlük bir süredir, hala maaş zamlarını alamazlarken, hükümetin doğalgaza,elektriğe ve benzine yapmış olduğu zamlarla memurun geçim sıkıntısı iyice artmıştır. Yapılan bu zamlar diğer temel tüketim maddelerine de zam gelmesine sebep olacaktır. Bu zamlarla memurun maaşı daha zam yüzü göremeden en az 100 Türk lirası erimiştir. Kamu çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için gecikme farkıyla beraber en az yüzde 20 oranında zam talebiyle masaya oturacağız ve bu talebimizden taviz vermeyeceğiz.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI