Gayrimenkul almanın tam zamanı

Gayrimenkul almanın tam zamanı
Proje Beyaz Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun'dan gayrimenkul alacaklara piyasa analizi...Abone ol

Proje Beyaz Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, gayrimenkul sektöründe arz fazlası olduğunu belirterek, gayrimenkul almak veya yatırımı yapmak isteyenler için tam alım zamanı olduğunu söyledi.

Müteahhit firmaların satış yapmakta zorlandığını vurgulayan Uzun, yabancılara mülk satışının önünün açılmasının piyasa da yeni alıcı kitlesinin oluşmasını sağlayacağını vurgula vajinismus dı. Gayrimenkul sektöründe 360 derece danışmanlık hizmeti sunan Proje Beyaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, özellikle 2008 ve 2009 yıllarında büyük satışların olduğu gayrimenkul sektöründe, arz fazlası oluşması nedeniyle şu anda alım yapmanın tam zamanı olduğunu söyledi.

KREDİLER DEVAM EDİYOR

O yıllarda minimum 7,5 yıllık kredi ile gayrimenkul alanların bile hala kredi ödemeye devam ettiğine dikkat çeken Uzun, “Sektörün altın çağını yaşadığı bu dönemde gayrimenkul ihtiyacı olanlar alım yaptılar. Bu nedenle özellikle son 2 yılda yapılan projeler beklenen ilgiyi görmüyor. Müteahhit firmalar kendi finansman modellerini oluşturmaya, sıfır faizle kredi vermeye bile başladılar. Buna rağmen sektör zor günler geçiriyor. Piyasada yeniden hareketlenmenin başlaması için minimum 3 yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle gayrimenkul yatırımı yapmanın tam zamanı” dedi.

Yabancılara satış sektörü hareketlendirir Gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı durumun yabancılara mülk satışı ile ilgili tasarının yasalaşması ile aşılabileceğini anlatan Uzun, “Yabancılara mülk satışının yasalaşması halinde özellikle finans ve gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı seven Rus ve Arap yatırımcılar Türkiye’de gayrimenkul yatırımına yönelecektir. Bu da nitelikli gayrimenkul projelerinin satışının artmasını sağlayacaktır. Böylece piyasada bir rahatlama olacaktır. Aksi takdirde öz sermayesi güçlü olmayan firmalarda kriz çanlarının çalmaya başlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.Kategori : GÜNCEL