Başbakan balıklama atlamasın

Başbakan balıklama atlamasın
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın gündeminde Suriye ve darbelere karşı partisininv verdiği araştırma önergesi vardı.Abone ol

Suriye'nin sınır ihlaline karşı "gereken yapılacak" diyen Başbakan Erdoğan'a MHP'li Vural'dan "Uluslararası kışkırtmalara karşı Türkiye aklını kullanmalıdır. Başbakan, bunlara balıklama atlamasın" açıklaması geldi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, siyasi partilerin demokrasiye her türlü müdahale ve darbe girişimlerinin karşısında olması gerektiğini belirterek, darbe süreçlerinin ve sonuçlarının araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi sunduklarını söyledi.

Vural, parlamentoda düzenlendiği basın toplantısında, önergeyi, ''milli egemenliğe, millet ir kore gezisi adesine ve demokrasiye müdahalelerin ve buna yönelik girişimlerin, darbe süreçlerinin, siyasi, sosyal, ekonomik, hukuki sebep ve sonuçlarının, hukuk ve insanlık dışı kötü muamelelerin tespit edilmesini, demokrasinin kurum ve kurallarının tesis edilmesi için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla'' verdiklerini anlattı.

Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdıklarını ve önergenin bugün gündeme alınmasını talep edeceklerini belirten Vural, ''Cumhuriyet'in kuruluş ilkelerini akamete uğratacak her hareketin karşısındayız. Egemenliği tek adamlığa indirgeyenlerin karşısında durmanın zamanı gelmiştir, hatta geçiyor'' dedi.

Darbelerin sonrasında uygulanan hukuk dışı muamelelerin araştırılmasını istediklerini belirten Vural, şöyle devam etti:

''Millet egemenliği ve iradesine müdahalelerin hiçbir siyasi ve hukuki meşruiyeti yoktur. Bunlar, MHP için daima mücadele edilecek olaylardır. Siyasi partiler olarak, demokrasiye her türlü müdahale ve darbe girişimlerin karşısında olmamız gerekiyor. Darbeler kimlerin önünü açtı? Köksüz, konjonktürel partilerin önü neden açıldı? Toplum bu şekilde nerelere sevk edildi? Bu araştırma önergesi çerçevesinde tüm bunların ele alınması gerekiyor. Geçmişi değiştirmek mümkün değildir ama bu hukuk dışı uygulamalara karşı gerekenin artık yapılması gerekiyor.

Yargıyı, medyayı, sivil toplum örgütlerini vesayet altına alan tüm zihniyetlerle mücadele edilmesi önemli. Demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla tesis etmek için ne gerekiyorsa yapmamız lazım. Darbelerin arkasındaki dış güçlerin de dikkate alınması lazım.''

Darbe girişimleri veya iddiaları karşısında devletin kurumlarının da ne yaptığını merak ettiklerini ifade eden Vural, tüm bunların TBMM'de sorgulanması gerektiğini söyledi.

Oktay Vural, dana önce verdikleri, ''1980-83 yılları arasında gerçekleşen işkence olaylarının araştırılmasına'' yönelik önergenin de gereğinin yapılmasını istediklerini belirtti. Vural, ''Vesayet, tek adamcılık, yargının, medyanın, sivil toplum örgütlerinin kuşatılması karşısında demokrasiye sahip çıkacak iradeyi göstermemiz gerekiyor'' diye konuştu.

DENİZ FENERİ İDDİANAMESİKategori : POLİTİKA